Search
2. 7. 2025.
Održana prva radionica s dionicima u Dubrovniku u sklopu projekta BIOPRESSADRIA

01. srpnja 2025. godine, u prostorijama Studentskog centra Dubrovnik održana je prva radionica za dionike pod nazivom „Nautički turizam i morska bioraznolikost: Izazovi i rješenja“, u sklopu projekta BIOPRESSADRIA – Prekogranična integrirana strategija za smanjenje gubitka bioraznolikosti zbog antropogenih pritisaka duž Jadranske obale koju je održala Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije.

Cilj projekta BIOPRESSADRIA je testiranje i provedba zajedničke prekogranične integrirane strategije usmjerene na sprječavanje gubitka bioraznolikosti, posebno u pogledu degradacije livada morskih cvjetnica zbog antropogenih pritisaka duž Jadranske obale koje su ključna prirodna bogatstva Jadranskog mora. U pilot-područjima testirat će se standardizirani protokoli za praćenje stanja staništa i povezanih pritisaka, a vrijedna morska područja bit će detaljno kartirana. Kroz informativne kampanje i suradnju s medijima, nastojati će se podići svijest među turistima i pružateljima usluga o važnosti očuvanja morske bioraznolikosti.

Uz Javnu ustanovu za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije, partneri na projektu su Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce, znanstvena organizacija SELC iz Venecije, Konzorcij za koordinaciju istraživanja lagunskog sustava Venecije – CORILA, Konzorcij za upravljanje morskim zaštićenim područjem Porto Cesareo u Pugliji, Javna ustanova Nacionalni park Kornati i Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Splitsko-dalmatinske županije MORE I KRŠ.

Radionici su prisustvovali i djelatnici Zavoda za prostorno uređenje Dubrovačko-neretvanske županije; Sanja Stanić, Petra Ljubimir, Stjepko Kovačić, Daniel Jokić, Hrvoje Glavor i Nikola Karaman.