Search
24. 1. 2023.
Održana konferencija "Integralni pristup zaštiti, planiranju i upravljanju krajobrazima"

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana krajobraza Vijeća Europe, u subotu, 20. listopada 2018. godine, na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu održana je konferencija pod nazivom „Integralni pristup zaštiti, planiranju i upravljanju krajobrazima“. Ova konferencija jedno je u nizu događanja koje obilježava predsjedanje Republike Hrvatske Vijećem Europe. Organizatori konferencije su Vijeće Europe - Konvencija o europskim krajobrazima, Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja i Hrvatski zavod za prostorni razvoj, u suradnji s Ministarstvom kulture, Ministarstvom zaštite okoliša i energetike i Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Implementacija Konvencije o europskim krajobrazima jedna je od aktualnih tema na europskoj razini te je ova konferencija poslužila za razmjenu znanja i informacija o krajobrazu u različitim kontekstima. Konvencija je ugrađena u hrvatski zakonodavni okvir donošenjem i stupanjem na snagu Zakona o potvrđivanju Konvencije o europskim krajobrazima („Narodne novine”, br. 12/2002). Na konferenciji dan je pregled resornih politika koje u svom djelokrugu provode neke od ciljeva Konvencije, visokoškolskih ustanova koje obrazuju krajobrazne stručnjake, te konkretni projekti vezani uz pojedine krajobrazne teme. Pored hrvatskih predavača, konferenciji su prisustvovali i dali doprinos ugledni inozemni stručnjaci. Jedno od izlaganja je bilo Zavoda za prostorno uređenje Dubrovačko-neretvanske županije u kojem su Marina Oreb i Barbara Savin izložile iskustva u implementaciji krajobrazne osnove Dubrovačko-neretvanske županije u Izmjene i dopune Prostornog plana. Konferencija je bila namijenjena tijelima državne uprave koja se bave krajobraznom problematikom, stručnjacima na području arhitekture i krajobrazne arhitekture, prostornog planiranja, zaštite prirodne i kulturne baštine, okoliša, gospodarstva, turizma i dr. te akademskoj zajednici i najširoj javnosti. Tijekom konferencije, otvorena je zajednička izložba studenata Arhitektonskog i Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. an prije upriličen je izlet tj obilazak grada Ozlja, Parka prirode Žumberak – Samoborsko gorje i grada Samobora gdje su predavače pozdravili gradonačelnici gradova i upoznali ih sa zanimljivostima svoga područja.

Program
Prezentacija