Search
24. 1. 2023.
28.01.2015. Dani krajolika - Predstavljane brošure i mape DNŽ i Boke kotorske

U srijedu, 28. siječnja 2015. godine, s početkom u 12:00 sati, u Dubrovniku u prostorima Studentskog teatra “Lero” u Lazaretima započela je Prezentacija mape i brošure izrađene u okviru projekta i to kao peti, finalni događaj u okviru Kampanje Dani krajobraza u sklopu projekta „Baština - pokretač razvoja“ koji se provodi u okviru Programa prekogranične suradnje između Hrvatske i Crne Gore, u sklopu Komponente II. Instrumenta pretpristupne podrške EU (IPA).

Na početku Prezentacije mape i brošure gđa Marina Oreb, voditelj projekta iz Zavoda za prostorno uređenje Dubrovačko-neretvanske županije je rekla da je povod ovome okupljanju koje predstavlja peto događaje u sklopu kampanje Dani krajolika EU projekta prekogranične suradnje Hrvatska – Crna Gora „Baština – pokretač razvoja“ Promocija brošure i karte prekograničnog područja Dubrovačko-neretvanske županije i Boke Kotorske. Gđa Oreb je istaknula da brošura i karta predstavljaju zajednički edukativno-promotivni materijal koji obrađuje krajolik, prirodnu i kulturnu baštinu područja Dubrovačko-neretvanske županije u Hrvatskoj i Boke Kotorske u Crnoj Gori. Brošura i karta su namijenjene institucijama s prekograničnog područja u Hrvatskoj i Crnoj Gori, te građanima i turistima kako bi se informirali o vrijednosti krajolika i baštine u regiji. Opisi u brošuri su predstavljaju citate književnika, putopisaca, pjesnika koji su posjetili ovaj kraj ili žive u njemu. Na taj način valorizirani su i učinjeni dostupnima literarni tekstovi o krajoliku prekograničnog područja kao nematerijalna baština. Biranim citatima, pridružene su fotografije i reprodukcije slika raznih autora, koje su vezane za ovo područje. Na ovaj način pokušali smo krajolike čitatelju i gledatelju prenijeti kao tuđi doživljaj, te potaknuti čitatelje da kroz umjetničku impresiju primjete ono nevidljivo i dožive do sada nedoživljeno. Mapa odnosno karta prikazuje ukupnost svih vidova baštine.

Potom se prisutnima obratio u ime Dubrovačko-neretvanske županije obratiti zamjenik župana gospodin Davorko Obuljen koji je pohvalio projekt „Baština – pokretač razvoja“ te rekao da bavljenje baštinom odnosno njenom valorizacijom predstavlja vrlo važan zadatak u kojemu treba i u budućnosti ustrajati. U nastavku su prikazane video prezentacije, hrvatska Prezentacija slikovnog materijala iz brošure sa snimljenim govorenim citatima izmjenjivo s fragmentima glazbene baštine (Sorkočević, Jusić) te crnogorska Prezentacija područja Boke kotorske u slici i riječi, “Krajodrazi”.

Zatim su se prisutnima obratili gospodin Davor Mojaš i gospođa Marija Nikolić, koji su kroz kratke prezentacije prikazali duh brošure.
Gosp Davor Mojaš, prisutnma je pokušao približiti svoja razmišljanja o Dubrovniku. Za njega je Dubrovnik je uvijek bio Grad mjere. Mjerom je postavljen, mjeru je uspostavljao, ozakonio na javnome mjestu, javno dostupnu svima, da se njom posluže, pro¬vjere izmjereno, izmjere što izmjeriti treba. Mjera grada i mjera čovjeka izjednačile su se u čovječnosti i božanstvenosti, u skladu i ljepoti, koja je uvijek mjera, i mjera svih mjera, međaš razdiobe, savršen međaš, između ljudi i neljudi, ljudi nazbilj i ljudi nahvao.

Gđa Marija Nikolić, koja je napisala predgovor Brošure prezentirala je svoje viđenje krajolika. Kulturni pejzaž, krajolik, krajobraz… kako god zvali odraz je ljudskog prisustva i stvaranja u prostoru, odražava način života i iz toga proistekle potrebe, odražava čovjekovu prisutnost kroz vrijeme, njegov racio i vještinu stvaranja, poimanje estetike i poimanje lijepoga. Kraj je odraz čovjekove prisutnosti i stvaranja - KRAJODRAZ.

Gđa Jasminka Grgurević je u svom izlaganju najprije izrazila zadovoljstvo sudjelovanjem u ovom projektu te je rekla da je prilikom traženja literernih opisa krajolika Boke kotorske zaista uživala i sa svakim novim tekstom ponovno otkrivala ljepote tog iznimnog područja. Također je iznijela paralelne crtice koje povezuju Dubrovački i Bokokotorski kraj.

U nastavku je gsop. Mašo Čekić, inače novinar izložio svoja razmišljanja o prekograničnim područjima te je kao zgodan primjer povezanosti dvaju područja pročitao pjesmu Pelješka đevojka koja na zgodan način daje paralele između hrvatskog i crnogoskog kraja.

Potom je pozvao gđu Dubravku Jovanović, pjesnikinju koja je pročitala svoju pjesmu Kotorski krovovi. 

Na samom kraju prezentacije prisutnima se obratila Nora Mojaš koja je pomogla u oblikovanju mape prekograničnog područja i kojoj je namjera poručiti da se cjelokupni život odvija u krajoliku.

Na kraju službenog dijela programa Studentski teatar Lero je predstavio nekoliko tekstova Milana Milišića iz zbirke Stupica vremena koji intrigiraju na razmišljanje o sadašnjem trenutku razvoja Dubrovnika.


 

Dokumenti: