Search
24. 1. 2023.
22.04.2013 Kick-off meeting u Tivtu

Međunarodnim projektom „Baština – Pokretač razvoja“ koji se u okviru Prekogranične suradnje pretpristupne pomoći Europske unije ostvaruje između Hrvatske i Crne Gore, u Tivtu je 22. travnja 2013. službeno predstavljen prvi dio zajedničkih aktivnosti Dubrovnika i Boke Kotorske u primjeni novih metodologija u zaštiti i upravljanju prirodnom i kulturnom baštinom. Riječ je o projektu očuvanja i zaštite životne sredine, kulturnog i prirodnog nasljeđa, koji su uz suradničke institucije, pokrenuli Zavod za prostorno uređenje Dubrovačko-neretvanske županije i Općina Tivat u Crnoj Gori. Pozdravljajući sudionike skupa ravnateljica Zavoda za prostorno uređenje Dubrovačko-neretvanske županije Marina Oreb istaknula je kako je riječ o projektu kojim se propituje slojevitost naslijeđa, ali i osmišljava kvalitetan strateški pomak u senzibiliziranju građana spram spomeničkog i prirodnog okruženja. Ukupna vrijednost projekta koji je službeno počeo u ožujku ove godine iznosi 555 000 eura. Završetak projekta očekuje se u veljači 2015., čemu će prethoditi manifestacija „Dani pejzaža prekograničnog područja“ te studijski boravak u Francuskoj, kako bi se sudionici projekta upoznali s primjerima dobre prakse upravljanja kulturnim i prirodnim resursima. Komparativna analiza zakonskog okvira zaštite i upravljanja prirodnom i kulturnom baštinom, izrada Studije prirodne i kulturne baštine i kulturnog pejzaža kao i Studije ekonomske valorizacije na pilot zonama prekograničnog područja – tek su dio aktivnosti međunarodnog projekta „Baština – Pokretač razvoja“, koji će nakon radnog susreta u Tivtu, u ponedjeljak biti nastavljen u Dubrovniku.