Search
24. 1. 2023.
10.-15.09.2013. Studijsko putovanje na jug Francuske

Predstavnici Zavoda za prostorno uređenje Dubrovačko-neretvanske županije u okviru projekta „Baština – Pokretač razvoja“, zajedno s predstavnicima partnera u projektu DUNEA-om i Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Dubrovačko-neretvanske županije, te suradnicima na projektu, boravili su u razdoblju od 10. do 15. rujna 2013. na jugu Francuske u sklopu studijskog putovanja. Za studijsko putovanje odabran je jug Francuske budući da je prirodno i kulturno podneblje vrlo slično našem, te su sudionici u okviru putovanja imali priliku vidjeti primjere dobre prakse u zaštiti i upravljanju prirodnom i kulturnom baštinom. Osim petnaest hrvatskih sudionika projekta, na putovanju je sudjelovalo i šesnaest predstavnika crnogorske strane predvođenih Općinom Tivat koja je funkcionalni vodeći partner projekta. Sudionici putovanja bili su smješteni u Marseille-u koji je drugi po veličini grad u Francuskoj, a ujedno i europska prijestolnica kulture za 2013. godinu. Posjećen je Regionalni park Camargue smješten na ušću rijeke Rhone, koji se proteže na 820km2 i na čijem području živi oko 400 vrsta ptica. Regionalni park Camargue dobar je primjer zaštite i upravljanja prirodnim vrijednostima. Predstavljen je program Life+ koji je financijski instrument Europske komisije namijenjen aktivnostima u području zaštite okoliša i zaštite prirode. U gradu Arles-a posjećena je spomenička cjelina koja je od 1981. godine na UNESCO-vom popisu svjetske kulturne baštine, nedavno revalorizirana i proširena. U općini Baux de Provence prezentirano je kako se golf igralište uklopilo u Park prirode Alpilles, a da pri tom nisu narušene prirodne vrijednosti. U gradu Beaurecueil sudionicima putovanja predstavljen je Park prirode Grand Site Sainte Victoire u okviru kojeg se provodi projekt ujedno dobar primjer koordinacije javnih politika i upravljanja okolišem. U selu Limans-u, koje je dobitnik nagrade EcoQuarlier 2011. francuskog Ministarstva ekologije, održivog razvoja i energije, predstavljen je urbanistički plan proširenja sela koji bi u budućnosti trebao osigurati stambene objekte za novih 150 stanovnika. Sudionici putovanja kroz pet dana, provedenih na jugu Francuske u sklopu studijskog putovanja, imali su priliku steći vrijedna iskustava važna za jedan od najznačajnijih ciljeva prekograničnog projekta „Baština-Pokretač razvoja“, a to je kako prirodnoj i kulturnoj baštini dati razvojne mogućnosti, a pri tom ne narušiti njihovu vrijednost. Realizacija projekta „Baština - Pokretač razvoja“ koji se provodi u okviru programa prekogranične suradnje između Hrvatske i Crne Gore, u sklopu komponente II. Instrumenta za predpristupnu pomoć EU (IPA) započela je u ožujku 2013. godine i trajat će do veljače 2015. godine, a ukupna vrijednost projekta iznosi 554.983,26 eura s tim da je za realizaciju aktivnosti u Hrvatskoj predviđeno 261.038,21 eura, a u Crnoj Gori 293.945,05 eura. Foto: Salin de Giraud, Regionalni park Camargue Foto: Baux de Provence, Park prirode Alpilles Foto: Otok Frioul, Nacionalni park Calanques Foto: MuCEM - Muzej europskih i mediteranskih civilizacija, Marseille Foto: Lagune oblasti Palissade, Regionalni park Camargue Foto: Forcalquier, Regionalni park Luberon Foto: Panorama Marseille-a Foto: Ispred kapelice Notre Dame De Provence, Forcalquier Foto: Regionalni park Luberon Foto: Sa gradonačelnikom grada Puyloubier-a Foto: Ispred amfiteatra u Arlesu